MİDE BALONU SORULARINA CEVAPLAR

Sıkça soruların cevaplarıdır, diğer sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Mide Balonu Nedir?

  • Mideye endoskop yardımı ile yerleştirilen içi mavi boyalı (metilen mavisi) salin (sıvı içerik, serum) ile doldurulan pürüzsüz, radyo-opak silikon bir balondur.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

  • En iyi balon adayları, vücut kitle indeksi aralığı obezite cerrahisine uygun olmayan hastalarda ağırlık kaybı veya obeziteyle ilişkili sağlık sorunlarını tedavi etmek amacıyla ya da yüksek vücut kitle indeksine sahip hastalarda ameliyat riskini azaltmak için veya cerrahiye uygun olmadığı kabul edilen hastalardır. Obezite cerrahisi için tıbbi gereklilikleri karşılamasına rağmen ameliyat olmamayı seçebilen veya mevcut kriterlere veya cerrahın değerlendirmesine göre cerrahi adayı olarak nitelendirilemeyen bazı bireylere uygulanabilir.

Mide Balonu Uygulaması Ne Kadar Sürüyor?

  • Deneyimli endoskopistlerle işlem 10-15 dk. arasında sürmektedir.

Zararı Var Mıdır?

  • Her ne kadar masum bir işlem olsa da çok eski dönemlerde balonun midede patlamasına dair vakalar az sayıda bildirilmiştir. Şu an için zararı görülmemektedir. Unutulmamalıdır ki mide de bası etkisi yapmaktadır ve ülsere yol açabilir. Bu nedenle önemli derneklerinde önerdiği üzere mide koruyucu kullanılması gerekmektedir.

Takıldıktan Sonra Şikâyetim Olur Mu?

  • Olur, olacaktır. Özellikle 48 saat kadar rahatsızlık hissi olacaktır. Şikayetler genellikle bulantı ve kusmadan bahsederler ve kramp tarzı ağrı ön plandadır. Sebebi basittir, mideye bir madde girdi ve mide bunu atmak istiyor. Yapılabilecek tek tedavi medikaldir ve sıklıkla 48 saat dolmadan düzelir.

Diyete İhtiyacım Var Mı?

  • Balon hacim azaltıcı bir tedavi türüdür. Bu nedenle sizin porsiyonlarınızı azaltmanıza ve erken doygunluk hissi yaşamanıza sebep olur. Ancak mide genişleyebilen bir organdır. Siz zaman içerisinde diyet alışkanlığı edinmezseniz, diyet desteği almazsanız kilo veriminiz yavaşlayacaktır. Hatta balon çıkartıldıktan sonra geri kilo alımı başlayacaktır. Unutmayın, siz şu an ki yaşantınızla kilo aldınız. Amacımız erken doymanız ve hayat tarzınızı değiştirmenize yardımcı olmaktır. Mümkünse egzersiz de yapmak mükemmel sonuçlar için kaçınılmazdır.

Sonuç

  • Bedenlerimiz bahçelerimiz, iradelerimiz de bahçıvanlarımızdır (William Shakespeare)

 
17870903333521289.jpg

FARKLI BİR ÖRNEK

300 kiloluk hastamız

Hastamız 38 yaşında, erkek. 8 yıl önce lenf ödem tanısı almış (bacakta lenf birikimine bağlı şişlik) Hareketi kısıtlandıkça kilo alımı devam etmiş ve sonunda 300 kiloya kadar ulaşmış. Birçok hastaneye başvurmuşlar ancak hiçbirisi hastayı kabul etmek istememiş. Çünkü uzun ve zorlu bir tedavi süreci gerekmekte hem hekimin hem kendisinin bu süreçte sabırlı davranması gerekmektedir.
Hastamız tarafımıza başvurduğunda ayrıntılı bir şekilde klinik geçmişini dinledik ve ek hastalıkların varlığını araştırma üzere tetkiklere başladık. Öncelikle göğüs hastalıkları hastanın OSAS (uyku apne sendromu) olduğunu ifade etti. Bu nedenle aralıklı yüksek basınçlı tedaviye başladık ve solunumunu rahatlattık. Kardiyoloji risk belirleyemedi çünkü kilosundan dolayı EKO cihazı kalp hareketlerini görmedi. Yüksek risk olarak belirlendi. Anestezi kliniği ise hem cerrahinin hem de endoskopik işlemin yüksek riskli olacağını iletti. Endokrin kliniği yardımıyla hastaya kilo verdirici ilaç tedavisi başlandı, diyetisyenlerimizin desteği ile 800 kalorilik diyet başlandı ancak tokluk hissi oluşmadı. Bu nedenle köprüleme-ameliyat öncesi geçiş tedavisi olarak Mide Balonu uygulaya karar verdik. Yüksek risk ile ameliyathane koşullarında endoskopi eşliğinde balonunu taktık. Bu süreçte yaklaşık 15 gün içerisinde, balon sonrası 5 günde hastamız 15 kiloya kadar verdi ve kilo vermesi devam etmektedir.
Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı
Doç. Dr. Kıvanç Derya Peker